Потребителите на банкови карти често стават жертви на измами, било то чрез скиминг, интернет – измами или пък най-обикновени кражби. В България потреблението на банкови карти е широко разпространено.
По данни на Банковата организация за разплащания и картови авторизации, само през месец декември българите са похарчили 1.4 млрд. лева. Това е общата сума от изтеглените от банкоматите пари и директно платените с карта на ПОС-терминал различни покупки в магазините. Тази сума е с 10 на сто повече от миналата година, но това се дължи на повишените цени на стоките.
Също така, данните от анализа на БОРИКА сочат, че тази година купувачите са предпочели да плащат с карта и транзакциите са нараснали с 20 на сто, а общо платените суми са с 13.5 на сто повече, в сравнение с миналата година.
По всичко личи, че българите вече не се страхуваме да използваме банковите си карти и за да се чувстваме още по-спокойни при употребата им, можем да следваме няколко прости съвета. Чрез тях ще можем да запазим неприкосновени информацията и парите в банковите си карти.
А ето и съветите:
- Не записвайте ПИН-кода на хартия или в устройство /телефон, таблет, лаптоп/
След като получите банковата си карта и персоналния ПИН-код е най-добре да го смените с друг, който само вие да знаете. В никакъв случай не го записвайте на листче, което да носите в портфейла си. Не го запаметявайте в телефона, на таблета или лаптопа си. Всички електронни устройства са уязвими за хакери, които търсят точно такава информация.
- Използвайте подбрани банкомати
Препоръчваме ви да подбирате внимателно банкоматите, от които теглите пари. Избирайте устройства, намиращи се на оживени и светли места, по възможност в специални затворени помещения. Вероятността да бъде поставено скимиращо устройство на такива банкомати е много малка, но пак е добре да ги оглеждате за подозрителни части, като например допълнителна клавиатура, с помощта, на която крадците записват ПИН-кодовете.
А самото скимиране представлява клониране или копиране на банкова карта. Скимиращите устройства са сравнително евтини и поради тази причина често крадците се изкушават да ги използват. Но пък тези устройства се използват за кражба на данни от карти, които имат само магнитна лента. Съвременните карти с чип са сложни за копиране и затова рядко стават жертва на кражба на данни.
- Внимавайте с online покупкитe
Бъдете предпазливи, ако пазарувате online през мобилните си устройства. Добре е да не използвате отворени wi-fi мрежи и категорично не запаметявайте паролите на сайтовете, от които пазарувате. Избягвайте автоматичното съхранение на данни – например номер на дебитна или кредитна карта.
- Доверявайте се на реномирани сайтове
Когато пазарувате през интернет, използвайте само проверени сайтове. Ако пазарувате за първи път от даден сайт, предварително съберете информация за него. Най-добре е първата ви поръчка да е с наложен платеж, за да се уверите в надеждността на сайта.
Модерната услуга 3D-сигурност на карта вече навлезе и у нас и част от банките я предлагат. Когато пазарувате online с такава карта, освен стандартните данни, изисквани от търговците при плащания, е необходимо да въведете и собствена 3D-парола.
- Пазете картата си
Когато използвате банковата си карта за плащане на ПОС-терминал, не забравяйте, че служителят може да злоупотреби с данните ви. Достатъчно е само да запише номера на картата и вече може да я използва за покупки online. Затова е най-добре, ако имате възможност сами да поставяте картата си в ПОС-терминала.
Скимингът се превръща във все по-голям проблем както у нас, така и в чужбина. Загубите в България от този вид измама за 2013 г. се равняват на 8 млн. лв. Съществува още една предпазна мярка срещу скимирането на картата ви. Това е стикер, предпазващ кредитните и дебитните карти от копиране и източване на пари. Той е предназначен за широко разпространените карти с чип. Залепва се върху магнитната лента на картата и скрива информацията, записана на нея. При използване на банкомат, стикерът указва на устройството да използва много по-защитения чип. В Европа 95% от банкоматите и ПОС-терминалите поддържат новата чип технология, но картите се издават с магнитна лента, за да са съвместими и с по-старите устройства.
И не забравяйте, че всички сме податливи на измами, но рискът от тях се увеличава, когато сме разсеяни, невнимателни и не използваме правилно картите си.